Jak prawidłowo ćwiczyć?
Data publikacji 21 maja 2021
Każdy człowiek powinien regularnie ćwiczyć. Nie musisz od razu stawać się zapalonym miłośnikiem sportu i nie musisz uprawiać żadnych dyscyplin na poziomie zawodowym, ale dobrze by było, abyś po prostu dbał o swoją formę i utrzymywał ciało w pełnej sprawności, która pomoże ci czuć się dobrze i żyć zdrowo jeszcze przez bardzo długie lata. Jak jednak to robić? Kiedy najlepiej ćwiczyć i na jaki typ treningów warto się zdecydować? Wbrew pozorom jesteś w stanie sam odpowiedzieć sobie na te pytania. Ludzie często szukają problemów tam, gdzie ich nie ma. A przecież te kwestie, którymi właśnie się interesujesz, nie są wcale ważne. Liczy się tylko to, abyś rzeczywiście regularnie się ruszał, a jak to będziesz robić, nie ma już aż tak dużego znaczenia.
Kwestia pierwsza – wybór dyscypliny. Prawdopodobnie już teraz myślisz o tym, jak tu najlepiej dopasować ją do celów, które zamierzasz osiągnąć. Chcesz schudnąć? W takim razie twoim pierwszym wyborem będą zapewne biegi. Jako że są one aktywnością wymagającą i intensywną, rzeczywiście pozwalają przepalać znacznie większe ilości kalorii niżeli jazda na rowerze czy zwykły trening fitness. Nie lubisz biegać? W takim razie nie ma sensu zmuszać się do codziennego truchtania. Wybór aktywności, za którą nie przepadasz, jest strzałem w kolano, bo już teraz możesz się domyślić, że na pewno w niej nie wytrwasz. A kalorie da się przepalać na wiele sposobów. Wbrew pozorom trening siłowy bywa tutaj nawet bardziej optymalnym rozwiązaniem, ponieważ nie dość, że już w jego trakcie zużywasz pewną ilość energii, to robisz to także po zakończonej sesji i przy okazji podkręcasz swój metabolizm. Pewną formą aktywności fizycznej są nawet spacery. Dbaj więc o to, by codziennie wykonywać dziesięć tysięcy kroków, monitorując poziom swojej dziennej aktywności przy pomocy specjalnych opasek bądź inteligentnych zegarków.
Drugie ważne pytanie – kiedy najlepiej ćwiczyć? A tutaj odpowiedź jest równie prosta. Powinieneś ćwiczyć wtedy, gdy masz na to czas. Musisz dopasować aktywność fizyczną do prowadzonego stylu życia – nigdy odwrotnie. Jeżeli więc pracujesz w standardowych godzinach od ósmej do szesnastej, najprawdopodobniej najłatwiej będzie ci wykonać trening albo przez pracą, albo dopiero wieczorem, gdy już zjesz jakiś posiłek i chwilę po nim odsapniesz. Możesz ćwiczyć nawet na czczo. Oczywiście do trenowania z pustym żołądkiem trzeba się przyzwyczaić, ale już po paru tygodniach przestaje być to problem. Ciężkich treningów staraj się jednak nie wykonywać późnym wieczorem. Mogą one niestety nadmiernie obciążyć organizm i przez to utrudnić ci zasypianie.