Jak urządzić kuchnię w stylu industrialnym?
Data publikacji 7 maja 2021
Na ten moment chyba nie da się wyznaczyć modniejszego i popularniejszego kierunku architektonicznego od stylu industrialnego. Ten motyw, kojarzący się ze starymi fabrykami i surowym klimatem, totalnie nas w sobie rozkochał i sprawił, że jego poszczególne elementy zaczęliśmy wprowadzać do swoich domostw. Oczywiście nie musimy projektować wszystkich pomieszczeń w oparciu o ten styl, ale akurat kuchnia industrialna sprawdzi się idealnie, zwłaszcza jeśli jest przestronna i wysoka. Jak więc ją przygotować? W stylu industrialnym olbrzymie znaczenie mają materiały, które zapewniają mu właściwy charakter. Liczy się nawet ich faktura. Powinniśmy się ją bawić, wykorzystując do tego celu różne odmiany tworzyw i stosując je w różnych częściach pomieszczenia.
Styl industrialny lubi się z tym, co naturalne. Przewijają się w nim raczej wyłącznie materiały o naturalnym wyglądzie, czyli chociażby klasyczna cegła, ale też surowy beton bądź metal. Drewno też będzie bardzo dobrym wyborem, jednak jeśli się na nie zdecydujemy, musimy zwrócić uwagę na to, by jego powierzchnię pokrywał wyraźny wizerunek słojów, nadający materiałowi bardziej naturalnego i surowego charakteru. Możemy też śmiało stosować różnego rodzaju tapety i płyty dekoracyjne. Niektóre z nich będą doskonale imitować wspomniane wcześniej materiały. A są jednak od nich znacznie tańsze i łatwiejsze w użyciu. Aranżacja wnętrza industrialnego nie musi być więc ciężka czy problematyczna.
Przejdźmy sobie nieco dalej. Co z dodatkami? W rzeczywistości do wnętrz industrialnych pasują wszystkie proste meble, tak więc odpowiedni klimat aranżacji uzyskujemy za sprawą dopasowania do niej właściwych elementów dekoracyjnych. Mają być one proste i wręcz surowe. Muszą mieć swój klimat i wyraźny mocny charakter. Kuchnia industrialna na pewno polubi się z rękodziełem. Zamiast szukać dla niej dekoracji w typowych sklepach, zacznijmy rozglądać się za nimi na targach i giełdach bądź na internetowych aukcjach z używanymi rzeczami. Sięgajmy po metalowe wazony i kwietniki albo proste drewniane półki. Loftowe ozdoby robią wrażenie. Mają swój niepowtarzalny wizerunek, którego nie da się z niczym pomylić.
Ostateczną i przy tym bardzo funkcjonalną ozdobą kuchni industrialnej, która wspaniale wykończy nam całe pomieszczenie, będą specjalne osłony okienne. W tej roli jeszcze do niedawna występowały głównie standardowe żaluzje, jednakże jako że nie są one zbyt praktyczne, architekci zaczęli je zastępować roletami rzymskimi. Do kuchni industrialnej pasują one idealnie!