Oświetlenie w salonie z jadalnią – jakie zastosować?
Data publikacji 3 maja 2021
Bardzo często w mniejszych mieszkaniach, a czasem i nawet w zwykłych dużych domach pewne pomieszczenia odgrywają jednocześnie kilka różnych funkcji. Salon z jednej strony jest klasyczną strefą do odpoczynku wypełnioną wygodnymi meblami, telewizorem i biblioteczką, ale z drugiej w porze obiadowej czy kolacyjnej przemienia się w typową jadalnię, gdyż w wybranej części pomieszczenia występuje specjalna przestrzeń przeznaczona do spotkań przy stole. Takie pomieszczenie wymaga odpowiedniej aranżacji. Trzeba właściwie je zaprojektować i przygotować, aby rzeczywiście mogło być ono jednocześnie i salonem, i sypialnią. Ważne są nie tylko podstawy takie jak meble czy dodatki, ale także i oświetlenie w salonie z jadalnią. W jaki sposób rozjaśnić zatem tę wielofunkcyjną przestrzeń i jakie punkty oświetleniowe warto w niej zastosować?
Źródła światła powinny zostać oddzielnie dobrane do poszczególnych stref wyznaczonych w pomieszczeniu. Mogą one wyeksponować jego wybrane partie. Pomogą określić, która część jest strefą jadalnianą, a która została przeznaczona wyłącznie do odpoczynku czy spotkań ze znajomymi. Ogólnie rzecz biorąc wszystkie elementy oświetleniowe stosowane w takich miejscach można podzielić na trzy podstawowe kategorie. W salonach łączonych z jadalnią wykorzystuje się zatem oświetlenia centralne (inaczej nazywane ogólnymi), oświetlenia funkcyjne (inaczej nazywane kierunkowymi) oraz oświetlenia dekoracyjne. Każde z nich jest tak samo ważne i każdym trzeba się zająć oddzielnie.
Te ogólne zasady wciąż jednak niczego nie mówią o dopasowywaniu lamp do wystroju wnętrza. A to przecież jest równie ważne, o ile nie kluczowe. Oświetlenie w salonie z jadalnią ma efektywnie zgrywać się z utworzonym wystrojem obu wnętrz i po prostu do nich pasować. Lampy mogą wzmocnić charakter aranżacji. Czasami z ich pomocą naumyślnie zmienia się również delikatnie cały wystrój i np. wprowadza się do niego jeden mocniejszy element w postaci czarnej lampy, która kontrastuje z białymi ścianami i równie jasnymi dodatkami. Zawsze dobrym wyborem będzie też pociągnięcie dalej obranego motywu przewodniego. We wnętrzach skandynawskich dobrze sprawdzają się proste plafony, podczas gdy w tych industrialnych – lampy wykonywane z dziwacznych konstrukcji tworzonych niemalże przez gołe żarówki, które tylko gdzieniegdzie oparte są na stalowych prętach. Z kolei klasyczne aranżacje polubią się z eleganckimi, a wręcz wytwornymi żyrandolami. Dobrze dopasowane lampy wprowadzą do pomieszczenia świetną atmosferę.